Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble


PLAYGROUND
CALL FOR SCORES IN CONCERT


2023, wydanie własne

Płytowy dokument premierowej edycji naszego flagowego przedsięwzięcia, w którego ramach co roku zapraszamy kompozytorki i kompozytorów do prawdziwej, bliskiej i intensywnej współpracy. Album jest rejestracją pierwszego z dwóch koncertów, na których w 2022 roku prezentowaliśmy efekty tego żywego połączenia sił — z Alexem Vaughanem (Australia), Fabiem Machiavellim (Włochy), Rachel C. Walker (Stany Zjednoczone), Agatą Zemlą (Polska), Jugiem Markoviciem (Serbia) i Hristiną Šušak (również Serbia). Kolaboracyjny wymiar projektu dodatkowo rozszerzyliśmy, tworząc oryginalny fizyczny obiekt razem z krakowskimi Blürbstudio i Drukarnią Kolory.


MUSIC FOR CULTURE WARS

2022, Bôłt Records

Pamiątka po śródpandemicznej edycji festiwalu Sacrum Profanum. Piotr Peszat zaczerpnął wtedy z całego szeregu wówczas aktualnych bądź stale nieprzemijających kontekstów. Wziął mechanikę Netflixowego Bandersnatcha, żeby specyficznie — quasi-autobiograficznie — odnieść się do bieżących spraw społecznych i kulturowych, jak też do dziedzictwa polskiej kompozycji. Widownia głosując, wpływała na bieg zdarzeń; a dzięki płycie (podwójnej) można wyobrazić sobie wszystkie możliwe kombinacje i konsekwencje.


SPÓŁDZIELNIA MUZYCZNA
CONTEMPORARY ENSEMBLE


2021, DUX Recording Producers

Pierwsza w pełni samodzielna płyta Spółdzielni. Znalazły się na niej kompozycje, które ukształtowały tożsamość zespołu i zahartowały naszego muzycznego ducha. Ansambl balansuje z jedną nogą w klasyce XX wieku, a drugą w dźwiękowo-performerskich eksperymentach. Zainicjowana rąbnięciem Kaglowskiego topora narracja prowadzi przez wirtuozerię Franca Donatoniego, hiperenergię Brigitty Muntendorf, stęsknioną za tradycją muzykę Pawła Szymańskiego i elektroniczne syntezy Piotra Peszata, aż po dziki tan na puszkach i dzwonkach w utworze Ricarda Eizirika. Nowa muzyka walczy tu o szeroki horyzont — podobnie jak sama Spółdzielnia.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków — Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.


100 NA 100.
MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI

2018, Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Projekt patriotyczny. W 2018 roku, na stulecie polskiej niepodległości, Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydało retrospektywny muzyczny kalendarz w postaci trzydziestosześciopłytowego pudła. Nam przypadła w udziale kartka 2011, na którą zarejestrowaliśmy electrified memories of bloody cherries Jagody Szmytki. Swoim kontrabasem wspomógł nas wtedy kolega po fachu, Mateusz Loska z Hashtag Ensemble. Ukłony dla naszego perkusisty, Alka, za wędrowanie po krakowskich złomowiskach w poszukiwaniu idealnie brzmiących kowadła i grilla.


OPERA O POLSCE

2020, Bôłt Records

Kolejny projekt patriotyczny. Artur Zagajewski, twórca muzyki do filmu Opera o Polsce, od początku bardzo nas wspierał, a jego Mechanofaktura weszła jako ważny punkt do naszego repertuaru. W samej operze czwórka Spółdzielców połączyła siły z akordeonistą Eneaszem Kubitem, klarnecistą Michałem Górczyńskim oraz gitarzystą Wojtkiem Błażejczykiem. Film Piotra Stasika z muzyką Artura to autentyczne studium polskości, w którym nam przypadło między innymi granie na stłumionych pozytywkach.


KRONIKI DŹWIĘKOWE 60. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ „WARSZAWSKA JESIEŃ”

2017, ZKP / ZAiKS

Nagranie shivers on speed, które znalazło się na albumie, pochodzi z dokumentacji jednego z naszych najważniejszych koncertów. Spółdzielnia na salonach, czyli na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Samo shivers to bardzo bliska nam kompozycja: jej wykonanie zbudowało nas jako grupę. W tłustej partii klarnetowej wyjątkowo przyjaciel zespołu Michał Górczyński.


AIDAN BAKER

2020, Gizeh Records

W 2017 roku Krzysztof Pietraszewski wpadł na trop zestawienia muzyki współczesnej z tak zwaną alternatywą: rockiem, ambientem, elektroniką, metalem. Na spotkanie tych różnych kierunków wyszliśmy krokiem dość niepewnym, rozglądając się uważnie — a okazało się, że droga wcale nie jest daleka. Tak doszło do koncertu „Post Indie Classical” na Sacrum Profanum, z którego kilka utworów dostało drugie życie w tracklistach pofestiwalowych albumów. Aidan napisał dobry minimal, w którym czuliśmy się jak w domu.

Skip to content